Ena pomembnejših odločitev pred najemom je seznanitev s stroški kredita oz. cena kredita. Zato je pomembno, da pred najemom kredita preverite različne ponudbe bank, pri primerjavi različnih ponudb pa je pomemben podatek o efektivni obrestni meri – EOM (primerjavo naredite na podlagi enakega zneska in ročnosti kredita).
»EOM prikaže dejansko ceno kredita in je prikazana kot skupni stroški kredita, ki vključuje obresti in vse bančne stroške, ki so povezani s kreditom, kot so npr. stroški odobritve in zavarovanja kreditavodenja TRR, stroški odobritve, stroški vodenja kredita, stroški zavarovanja kredita,…..«
POMEMBNO: pri kreditih zavarovanih z zastavo nepremičnine, povezani s kreditno pogodbo nastanejo tudi stroški, ki niso vključeni v skupne stroške kredita
- notarski stroški,
- stroški cenitve nepremicnine,
- obresti in stroški, ki jih kreditojemalec placa zaradi neizpolnjevanja obveznosti po kreditni pogodbi (ti stroški niso vključeni v EOM pri potrošniškem kreditu),
- stroški življenjskega zavarovanja kreditojemalca,
- stroški zavarovanja zastavljenega premoženja prizavarovalnici
»Pozorni bodite tudi na ostale stroške poslovanja, ki niso vključeni v stroške kredita, vplivajo pa na vaše izdatke, kot npr. vodenje elektronske banke, plačilo položnic, SMS obveščanja, izdaja in vodenje kartic z odloženim plačilo...vse to vpliva tudi na vaše izdatke.«
ena izmed najpomembnejših postavk cene kredita je obrestna mera, zato je odločitev glede izbire obrestne mere zelo pomembna. V OTP banki imajo različne obrestne mere na stanovanjskih kreditih in sicer spremenljivo, fiksno in sestavljeno obrestno mero, pri potrošniških kreditih pa fiksno obrestno mero.
Fiksna obrestna mera:
Obrestna mera se v času trajanja kredita ne spreminja, kar pomeni, da stranka celotno obdobje odplačevanja kredita vsak mesec plača enak znesek mesečne anuitete in tako z gotovostjo ve, kakšne so skupne obresti, ki jih bo plačala v času trajanja kredita.
Spremenljiva obrestna mera:
Obrestna mera je spremenljiva in je enaka seštevku vrednosti referenčne obrestne mere 6M EURIBOR-a in fiksne obrestne marže. Spremenljiva obrestna mera: je sestavljena iz 6 – mesečnega EURIBORJA in fiksnega pribitka, kar pomeni, da se obrestna mera in posledično anuiteta spreminjata vsakih 6 mesecev v kolikor se spremeni 6 – mesečni EURIBOR. V kolikor je EURIBOR negativen, pri izračunu skupne obrestne mere upoštevamo negativno vrednost Euriborja, kar pomeni, da banka odšteje negativno vrednost od obrestne marže.
POMEMBNO. »Kreditna obrestna mera za vaš kredit se lahko v času trajanja kreditne pogodbe spremeni v odvisnosti od gibanja referenčne obrestne mere EURIBOR. Vrednost EURIBOR-a je trenutno zelo nizka (celo negativna), zato je za pričakovati, da bo v prihodnosti (v obdobju odplačevanja kredita) verjetno prišlo do povečanja EURIBOR-a, s tem pa tudi do povečanja mesečne obveznosti. To pomeni, da se lahko znesek vaših plačil kredita tudi (pomembno) zviša ali zniža. Povišanje zneskov vaših plačil kredita je lahko celo tolikšno, da boste glede na svoje prihodke nezmožni odplačevati kredit. V primeru zamude pri odplačevanju kredita bo lahko dajalec kredita, skladno s pogodbenimi določili, sprožil opominjevalne in/ali postopke izterjave.«
Primer spremembe anuitete v primeru spremembe 6-mesečnega EURIBOR-a za kredit v višini 100.000 EUR in ročnostjo 240 mesecev):
Kombinirana obrestna mera
Obrestna mera je kombinacija fiksne in spremenljive obrestne mere. Kredit s kombinirano obrestno mero ima začetno fiksno obrestno mero, ki ji sledi variabilna obrestna mera. Fiksni del je urejen z dvema opcijama časovnega intervala – 5 ali 10 let. Banka lahko stranki ponudi tudi nadaljevanje kredita s fiksno obrestno mero, vendar po takrat veljavni obrestni meri. Ne glede na vrednost EURIBORa, ostane anuiteta nespremenjena v obdobju posojila s fiksno obrestno mero.