Spletne prevare so vse bolj prefinjene in povzročajo milijonsko finančno škodo. Da bi povečali ozaveščenost o nevarnostih na spletu, banke in hranilnice v sodelovanju z Združenjem bank Slovenije že tretje leto zapored izvajamo vseslovensko kampanjo Pazi.se, izobrazi.se!
Obraz kampanje je Klemen Slakonja, igralec, pevec in imitator, ki bo širši javnosti s svojim edinstvenim slogom še bolj približal pomen kibernetske varnosti.
Število spletnih napadov iz leta v leto narašča. Po podatkih Nacionalnega odzivnega centra za kibernetsko varnost SI-CERT je bilo v Sloveniji leta 2024 zabeleženih kar 4.587 kibernetskih incidentov, med njimi 1.583 primerov phishinga, skupna finančna škoda zaradi spletnih prevar pa je dosegla 30,8 milijona evrov.
Najpogostejše oblike spletnih prevar vključujejo phishing napade – lažna e-poštna sporočila in ponarejene spletne strani, ki od vas poskušajo pridobiti osebne podatke; lažne spletne trgovine – obljubljajo izjemne popuste, nato pa kupec nikoli ne prejme izdelka; investicijske goljufije – obljube o hitrem zaslužku, predvsem z lažnimi kripto naložbami; vdore v elektronsko pošto – goljufi se predstavljajo kot zaupanja vredne osebe ali podjetja in zahtevajo nakazila.
V okviru kampanje Pazi.se, izobrazi.se! strokovnjaki svetujejo:
• Ne klikajte sumljivih povezav v elektronskih ali SMS-sporočilih.
• Ne delite gesel ali podatkov o karticah.
• Uporabljajte močna in unikatna gesla za različne spletne storitve.
• Bodite previdni pri spletnem nakupovanju – preverite trgovca, preberite ocene in ne nasedajte neverjetnim popustom.
Letošnja kampanja Pazi.se, izobrazi.se! prinaša nova varnostna opozorila in izobraževalno vsebino, prilagojeno najnovejšim spletnim prevaram.
Kaj lahko storite?
• Pozorno preberite objave na spletni strani Pazi.se – Projekt ozaveščanja o varnosti na spletu
• Spremljajte TV in radijske oglase kampanje
• Ostanite informirani preko bančnih družbenih omrežij in našega YouTube kanala
Vabimo vas, da osvežite svoje znanje o varnem spletnem poslovanju in se zaščitite pred spletnimi goljufijami.
Običajno se sprememba te nastavitve nahaja v menijski vrstici brskalnika Orodja > Internetne možnosti, razdelek »zasebnost« ali »varnost«. Tam nastavite katere vrste piškotkov želite blokirati ali omogočiti.
Piškotke lahko izbrišete in sicer prav tako preko brskalnika. Izbris je v večini brskalnikov dosegljiv v orodjih imenovanih »izbriši podatke brskanja« ali »izbriši zgodovino brskanja« (okno običajno prikličete tudi s kombinacijo tipk CTRL+Shift+Del) ter izberete izbris piškotkov.
Nekateri brskalniki ponujajo tudi možnost nastavitve »ne sledi mi« ali »do-not-track«, kar pomeni, da lahko generalno zavrnete uporabo piškotov.