Bodite izredno pozorni pri trgovanju z vrednostnimi papirji in kriptovalutami! Posebej, če se s tem srečujete prvič. Tudi svet trgovanja je poln prevarantov, vi pa lahko ostanete brez vloženih sredstev. Žrtve so pogosto oškodovane tudi za več deset tisoč evrov!
Čeprav so novice v povezavi z bajnimi zaslužki malce potihnile, pa žal prevaram v svetu kriptovalut še ni videti konca. Opažamo, da so žrtve goljufov običajno začetniki na tem področju, ki so jih prepričali lažni oglasi.
Torej, ne verjemite lažnim oglasom, kjer goljufi zlorabljajo podobe znanih oseb, ki dajejo neresnične izjave. Ti oglasi so zelo pogosti na družbenih omrežjih (npr. facebook), včasih pa se pojavijo tudi med novicami na spletu in prav zato izgledajo še bolj verodostojni.
Vedno gre za obljube o bajnih zaslužkih - goljufi si vzamejo veliko časa in vam po telefonu ali v klepetu natančno obrazložijo potek trgovanja s kriptovalutami. S tem si želijo pridobiti vašo pozornost in zaupanje. Včasih vas lahko preseneti tudi telefonski klic (po navadi iz tujine) – tudi takemu klicu ne nasedajte. Svetujemo vam, da se na neznane klice iz tujine ne oglašate in da ste previdni, katere podatke zaupate neznanemu sogovorniku (ne zaupajte svojih osebnih in predvsem bančnih podatkov – npr. številka bančne kartice).
Včasih goljufi ob prvem vplačilu omogočijo prenakazilo nekega manjšega zneska, žrtvam tudi omogočijo vpogled na trgovalni račun in celo prikazujejo lažno naraščanje premoženja. Zgodba je vedno enaka – ko gre za večje zneske, vam dostop in vsa izplačila onemogočijo – tako namesto obljubljenega bajnega zaslužka ostanete brez vsega.
Tudi policija opozarja na vse več goljufij z lažnimi investicijskimi vlaganji. Več o ugotovitvah policije si preberite tukaj.
Poglejte, kako običajno poteka takšna prevara:
Vir: Program ozaveščanja Varni na internetu in Nacionalni odzivni center za kibernetsko varnost SI-CERT
OPOZORILA ZA ZAČETNIKE V SVETU KRIPTOVALUT
- Nikomur ne zaupajte dostopnih podatkov vašega trgovalnega niti osebnega računa.
- Ne dovolite, da drugi odprejo račun na vaše ime.
- Neznancem ne dovolite oddaljenega dostopa do vašega računalnika.
- Za običajno trgovanje s kriptovalutami morate sami odpreti trgovalni račun na enem od legitimnih portalov.
- Nikoli ne nasedajte oglasom, ki ponujajo ogromne zaslužke.
- Nikoli ne nasedajte oglasom, ki so napisani v polomljeni slovenščini.
- Ne nasedajte ponudbam, ki so časovno omejene.
- Bodite pozorni, kadar vam obljubljajo varne naložbe (brez tveganja), zagotovljene donose in velike zaslužke.
- Bodite pozorni, kadar posredniki nastopajo zelo agresivno (vas pogosto kontaktirajo, pozivajo k hitremu nakupu ipd.).
Kako se zaščititi pred prevarami pri investiranju?
- Postavljajte vprašanja. Prevaranti računajo na to, da ne boste kaj veliko raziskovali, preden se boste odločili za naložbo. Obvarujte se tako, da se z naložbo čim bolj seznanite. Ni dovolj, da zahtevate več pojasnil od »svetovalca«, saj vam bo ta namenoma podal lažne informacije. Vzemite si čas za lastno raziskovanje.
- Raziščite, preden vlagate. Nenaročena elektronska pošta, oglasi na spletnih straneh, družbenih omrežjih in objave novic podjetja nikoli ne smejo biti edina osnova za vaše naložbene odločitve. Pred vlaganjem se pozanimajte o poslovanju podjetja, ki vas nagovarja, in o njegovih izdelkih ali storitvah.
- Kaj veste o prodajalcu? Preden investirate, preverite, kdo vam prodaja naložbo - tudi če osebo že poznate. Vedno preverite, ali imajo prodajalci vrednostnih papirjev, ki stopijo v stik z vami, dovoljenje za prodajo vrednostnih papirjev v Sloveniji in ali so morda v preteklosti kršili kakšne predpise.
- Nezaželene ponudbe? Pozor! Bodite še posebno previdni, če dobite nezaželeno ponudbo za vlaganje v podjetje, vendar iz neodvisnih virov ne morete najti aktualnih finančnih informacij o njem.
- Varno tudi na spletu! Spletna mesta in družbena omrežja ponujajo ogromno priložnosti za prevarante. Seznanite se z različnimi vrstami prevar in opozorilnimi znaki, ki lahko pomenijo naložbeno prevaro.
Opozorilni znaki, ki kažejo na prevare, in običajne taktike prepričevanja
Kako uspešni, finančno pismeni ljudje postanejo žrtve investicijskih goljufij? Raziskovalci so ugotovili, da prevaranti cilje dosegajo s tehnikami prepričevanja, ki so prilagojene psihološkemu profilu žrtve. Nekaj opozorilnih znakov, na katere bodite pozorni:
Ne zaupajte ponudbam, ki so »preveč dobre, da bi bile resnične«. Primerjajte obljubljene donose s trenutnimi donosi delniških indeksov. Vsaka naložbena priložnost, za katero vam trdijo, da boste z njo zaslužili bistveno več, je lahko zelo tvegana - in to pomeni, da lahko izgubite ves vložek. Bodite previdni pri trditvah, da vam bo naložba prinesla "neverjetne dobičke" ali da ima "veliko prednosti in skoraj nobenega tveganja!" Takšne obljube so značilnosti izjemnega tveganja ali prevare.
Zajamčenih donosov ni. Vsaka naložba je povezana z določeno stopnjo tveganja, to pa se kaže v višini donosa, ki jo lahko pričakujete. Če je vaš denar popolnoma varen, boste najverjetneje dobili nizek donos. Visoki donosi pomenijo velika tveganja, ki lahko pomenijo tudi izgubo celotne naložbe. Večina prevarantov si vztrajno prizadeva prepričati vlagatelje, da so izjemno visoki donosi "zajamčeni" ali da z naložbo "ne morejo zgrešiti". Želijo vam predstaviti, kakšno bo vaše življenje, ko boste bogati. Ne verjemite jim.
"Vsi kupujejo vrednostne papirje in kriptovalute!" Pazite na prodajne taktike, ki poudarjajo, kako "vsi ljudje vlagajo v to, tudi vi bi morali". Premislite, ali vas produkt/investicija res zanima. Če se prodajna predstavitev osredotoča na to, koliko drugih ljudi je produkt kupilo, naj bo to svarilo.
Pritisk, da morate denar nakazati "TAKOJ ZDAJ". Prevaranti žrtvam pogosto rečejo, da gre za enkratno ponudbo, ki je jutri ne bo več. Uprite se pritisku, da bi hitro investirali, in si vzemite čas, ki ga potrebujete za raziskovanje, preden nakažete denar.
ZLOŽENKA 1 ZLOŽENKA 2